Current Bench

Hon'ble Mr. Justice Ch. Muhammad Ibrahim Zia

Chief Justice of Azad Jammu and Kashmir


Born in village Kote, District Muzaffarabad on 1st April, 1955. Secured primary education from local school. Passed Secondary School Examination from Government High School Chikar and got degree of L.L.B from University Law College Punjab in the year 1979.
Started legal practice as a Pleader in the year 1979. Enrolled as an Advocate of the High Court on 04-08-1982 and as an Advocate of the Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on 31-05-1984. Elected as Member of District Council in 1983. Elected as President and General Secretary of Central Bar Association Muzaffarabad. Also elected as President Supreme Court Bar Association. Appointed first Chief Prosecutor Ehtesab Bureau in September, 2000. Remained consecutively three times elected Member of Azad Jammu and Kashmir Bar Council and also elected as Voice Chairman AJK Bar Council in the year 2009. Appointed as Advocate General of Azad Jammu and Kashmir in December 2009 and remained so till April, 2010.
Elevated as Ad hoc Judge of the Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on 2nd April, 2010 and remained so till 15-12-2011. Permanently elevated as Judge of the Supreme Court on 16-12-2011.
His lordship took oath as Chief Justice of Azad Jammu & Kashmir on 25 February, 2017.

Hon'ble Mr. Justice Raja Saeed Akram Khan

Judge


Born on 10th March, 1962 at Lalamusa. His lordship’s forefathers migrated from occupied Jummu and Kashmir. After having Bachelor of Law from the University Law college Lahore. He joined the Chamber of Kh. Sultan Ahmed; Advocate.
Started practice as an Advocate on 25-10-1989, enrolled as an Advocate High Court on 11-11-1991 and as an Advocate Supreme Court of Pakistan on 19-06-2004. Elected as Member of Executive Committee Lahore High Court Bar Association in the year 1993-94 and remained part time lecturer in ALMEZAN Law College Rawalpindi. Work as Special Public Prosecutor for Government of Punjab and Counsel of Lahore Development Authority. Also remained as retainer Habib Bank Pvt. and State Counsel. His lordship also remained on the panel of the Counsel of O.G.D.C, Agriculture Development Bank in Pakistan International Airline (PIA). Appointed as Assistant Advocate General Punjab on 03-04-1995. Appointed as Special Prosecutor Anti Narcotics Force on 01-02-2010 and Additional Advocate General Punjab on 06-04-2010 (not joined as already assumed the office of the Chairman Ehtesab Bureau). Appointed as Chairman Ehtesab Bureau of Azad Jammu and Kashmir on 16-03-2010.
Elevated as judge Islamabad High Court on 15-02-2008 and confirmed as Judge Islamabad High Court on 15-02-2009 and as Judge Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on 16-12-2011.


Hon'ble Mr. Justice Ghulam Mustafa Mughal

Judge

Born in village Balgran, District Muzaffarabad on 25th December 1955. Got his early education from Primary School Balgran. Passed his Matriculation from Government Pilot High School Muzaffarabad in the year 1972.

He joined Degree College Muzaffarabad in 1973, and graduated from the University of the Punjab in 1976. After graduation, joined University of the Punjab in 1976 and did his L.L.B. in 1979.He was enrolled as a Pleader on May 5, 1980, as an Advocate of the High Court of Azad Jammu and Kashmir on 04-07-1983 and as an advocate of the Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on February 24, 1987. He was elected as Member of the District Council, Muzaffarabad in the Year 1983. Served as Legal Adviser to the Agricultural Development Bank of Pakistan, Small Business Finance Corporation and as a part-time Lecturer at the Kashmir Law College for many years. He was elected as General Secretary Central Bar in 1987 and served as President Central Bar in the years 1991, 1993, 1995 and 1997. He was elected as Member of the Azad Jammu and Kashmir Bar Council in the year 1997 and served as the Chairman of Executive Committee of Bar Council in 1997. He was elected as President of the Azad Jammu and Kashmir Supreme Court Bar in the year 2001. He was elevated as the permanent Judge of the High Court of Azad Jammu and Kashmir and took oath of office on January 30, 2002.

Served as Member Labour Appellate Tribunal, Chairman High Court Bar Disciplinary Committee and Chairman Enrolment Committee. He also Served as Chairman Board of Governors of the Azad Jammu and Kashmir Press Foundation and was elevated as Chief Justice of the High Court of Azad Jammu and Kashmir on January 4, 2010.

Mr. Justice Ghulam Mustafa Mughal was appointed as the 16th Chief Election Commissioner of Azad Jammu and Kashmir in addition to his current functions as the Chief Justice of the High Court of Azad Jammu and Kashmir on 11-02-2016 and took oath on 19th Feb 2016. General Elections to the Azad Kashmir Legislative Assembly were held in 2016 under his overall supervision. Transparency of the elections was hauled all over Azad Kashmir and Pakistan. Elevated as Judge Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on 04.04.2017.



Hon'ble Mr. Justice Sardar Abdul Hameed Khan

Judge

Mr. Justice Sardar Abdul Hameed khan was born at Pallandri Azad Jammu & Kashmir on January 10, 1954. He got his early education from Pallandri Azad Jammu & Kashmir and from Khudian Khas, District Kasur (Pakistan), After passing matriculation examination he joined Pak Armay during service continued his studies and passed Higher Secondary School examination from Lahore board. He did his BA & LLB from Punjab university and also obtained Sharia Diploma from Jamia and Naeemia Lahore.

After obtaining LLB degree he got retirement from Pak Army and started legal practice in Lahore. He was enrolled as a Pleader in AJK High court in 1985 and was enrolled as Advocate of Supreme Court of the AJK in 1992.

He was appointed as Judge Family Court in 1994 but he regretted to join the service. He remained Unopposed President of District Bar Association Pallandri in 1995/96. He was elected as a member of AJK Council Bar in 1999 and remained as such till elevation to Bench. He remained Vice Chairman of AJK Council Bar and senior Vice President of AJK Supreme Court Bar Association. He has been Chairman and Member of different committees of the Bar Council. He has been Honorary Head of faculty of Law Department of Mohi-ud-Din Islamic university, Narian shreef District Pallandari (AJK) and has also been external examiner of Law department of AJK university.

He participated in various national and international Seminars and conferences in USA, UK, Switzerland (Geneva), Italy, Belgium and China and took part in Law debates and discussion with famous jurists, law Expert/Professors, Judges of Superior Courts and officials of USA, UK, Austria, Italy, Belgium, CZECH Republic Brazil, Poland, Nigeria, UAE and KSA. He also participated in Meeting/Seminars held by human rights council of UNO at Geneva (Switzerland) and visited United Nation Headquarters (New York) USA.

He is member of World Jurist’s Association (WJA) based in Maryland USA being a member of Association. He attended

international law conference at Shanghai China in November 2014 under the auspices of WJA and supreme people’s court of China on the topic of International prospective all intellectual property protection on their invitation. He was Elevated as permanent judge of AJK High Court on march 13, 2013.He also performed duties of Chairman Drug Court and being judge of the High Court. He remained Judge of AJK Shairiat Court like other judges from 14th February, 2015. He took Oath as Ad-hoc Judge of AJ&K Supreme Court on 31st October 2017.

 

Last Updated on: 12-12-2016 21:49:39