Current Bench

Hon'ble Mr. Justice Raja Saeed Akram Khan

Acting Chief Justice of Azad Jammu and Kashmir

Mr. Justice Raja Saeed Akram Khan was born on 10th March, 1962 at Lalamusa. His forefathers migrated from Occupied Jammu and Kashmir. He passed his Secondary School Certificate Examination from Pakistan High School Lalamusa and graduated from Punjab University. He did his LLB from the Punjab University Law College, Lahore. After having Bachelor of Law he joined the Chamber of Kh. Sultan Ahmed Advocate. He started his legal practice as an Advocate on 25.10.1989.

He was enrolled as an Advocate of High Court on 11.11.1991 and as Advocate Supreme Court of Pakistan on 19.6.2004. Elected as the Member of Executive Committee of Lahore High Court Bar Association in the year 1992-93 and was elected as the Finance Secretary of the Lahore High Court Bar Association in the year 1993-94. He was appointed as the Assistant Advocate General Punjab on 03.4.1995. He was elevated as Judge Islamabad High Court on 15.2.2008 and confirmed as Judge Islamabad High Court on 15.2.2009. He was appointed as the Special Prosecutor Anti–Narcotics Force at Supreme Court of Pakistan on 01.02.2010. He also remained part time Lecturer in ALMEEZAN Law College Rawalpindi and worked as the Special Public Prosecutor for the Government of Punjab and the counsel of Lahore Development Authority.

He was appointed as the Chairman of the Ehtesab Bureau of Azad Jammu and Kashmir on 16.3.2010. He was appointed as the Additional Advocate General Punjab on 6.4.2010 [but did not join as he had already assumed the office of the Chairman Ehtesab Bureau of Azad Jammu and Kashmir.

His lordship was elevated as the Judge of the Supreme Court of Azad Jammu and Kashmir on 16.12.2011, and presently he is the Acting Chief Justice of Azad Jammu and Kashmir.